Історія Овруча

О́вруч — місто на Київському Поліссі, на березі річки Норинь, центр Овруцького району Житомирської області. Вперше згадується  в літопису 946 р. під назвою Вручне. Відоме в літописах під назвами Вручай, Вручий, Овручев. Коли саме точно був заснований центр древлянської землі невідомо, адже ця місцевість була заселене ще в 5-4тис до н. е. В літописі вперше згадується як древлянське місто, яке було підкорено княгині Ользі.

Князь Святослав віддав землі древлян синові Олегові.

В Іпатіївському літопису згнадується як місто, де загинув князь Олег в 977 р. «В лѣто 6485. Поиде Ярополкъ на Олга, брата своего, на Деревьскую землю …. И побѣгъшю же Олгови с вои своими в городъ, рѣкомый Вручий… И вшедъ Ярополкъ в городъ Олговъ…» Князь Олег під час відступу війська до Овруча через міст, впавши з мосту ,утопився в ріці.Кн. Ярополк наказав його тут же і поховати і насипати велику могилу,яку називають могилою Олега.

Князь Володимир фундував в Овручі біля 1000 р. церкву св. Василія.

Овруч мав потужну фортецю на час входження до Київської Русі. В 12 ст. місто було резиденцією князя Рюрика Ростиславича.

Окремі рештки укріплень цього періоду збереглися і до наших днів. Знищений монголо-татарами, Овруч відродився і на початку 14 ст, коли ввійшов до Галицько-Волинського князівства, мав свою фортецю. З 1356 р. місто входить до Литовського князівства. Кримський хан Едигей взяв місто в 1399 р.

Овруч був об'єктом постійного нападу кримських татар. для оборони був збудований дерев'яний замок, який було зруйновано в 1506 р. З часом фортеця була відбудована та модернізована — з'явився глибокий рів, а саму фортецю обнесли кам'яним муром. Фортеця мала чотири в'їзні брами та шість багатоярусових башт.

З 1569 р. Овруч входить до складу Речі Посполитої і стає центром Овруцького староства.

Люстрація 1622 так описує місто: місто з 3 сторін оточене валами та палісадом, з четвертої сторони знаходиться болото. Місто має три брами з вежами. Резиденція оточена дубиною,має браму. З лівої сторони — церква. Замок був на високій горі, між двома дорогами, мав дві вежі, міст.

У 1641 королем Владиславом IV надане магдебурзьке право. З 1649 — сотенне місто Київського полку. В 1648р Овруч було визволено козаками, але за перемір'ям 1667 знову місто увійшло до Польщі, а після 1793 Овруч увійшов до складу Російської імперії.

1773 в Овручі був науковий заклад, який називали Овруцький Колегіум.

Люстрація 1789: місто мало 24 крамниці, почали будувати ратушу, був тут дерев'яний Домініканський костел, почали будувати новий камяний, місто мало 5 уніатські церкви, місто малу також браму, яку називали — Київська. Замок мав з однієї сторони рів, з іншої палісад, замок мав також браму з вежею.